Select Page

Father Mauritius Mikhail

Father Mauritius M. Mikhail was born on July 31, 1953.

He earned a Bachelor of Science Degree in Medicine (MBBCH) in 1977, a Diploma in Social Development in 1987 from the Coady International Institute, and a Master of Internal Medicine Degree in 1988.

His Holiness Pope Shenouda III ordained him a presbyter on January 11, 1994. He served at the Church of Saint Maurice & Saint Verena in Cairo, Egypt from January to September 1994; and the Church of Virgin Mary & Archangel Michael in Connecticut from September 1994 to September 1996. He has been serving in Saint George Church in Bellflower, California since September 1996.

Posted by Fr. Moses Samaan

May 3, 2009